Воздвиження Хреста Господнього 27 вересня 2014 року

Вівторок, 30.09.2014 20:27

воздРимські імператори-язичники намагалися повністю знищити в людстві спогади про священні місця, де постраждав за людей і воскрес Господь наш Ісус Христос. Імператор Адріан (117 – 138) наказав засипати землею Голгофу і Гріб Господній і на штучному пагорбі поставити капище язичницької богині Венери і статую Юпітера. На це місце збиралися язичники й здійснювали ідольські жертвопринесення. Однак через 300 років Промислом Божим великі християнські святині – Труна Господня і Животворящий Хрест були знову знайдені християнами і відкриті для поклоніння. Це сталося при рівноапостольному імператорі Костянтині Великому (пам’ять 21 травня), першому з римських імператорів, припинив гоніння на християн. Святий рівноапостольний Костянтин Великий (306 – 337) після перемоги в 312 році над Максентієм, правителем Західної частини Римської імперії, і над Лікінієм, правителем Східної її частини, в 323 році зробився єдинодержавним правителем величезної Римської імперії. У 313 році він видав так званий Міланський едикт, за яким була узаконена християнська релігія і гоніння на християн в Західній половині імперії припинилися. Правитель Лікіній, хоча і підписав на догоду Костянтину Міланський едикт, однак фактично продовжував гоніння на християн. Тільки після його остаточної поразки і на Східну частину імперії поширився указ 313 року про віротерпимість. Рівноапостольний імператор Костянтин, сприянням Божим отримав у трьох війнах перемогу над ворогами, бачив на небі Боже знамення – Хрест із написом “Цим переможеш”. Гаряче бажаючи відшукати Хрест, на якому був розіп’ятий Господь наш Ісус Христос, рівноапостольний Костянтин направив у Єрусалим свою матір, благочестиву царицю Олену (пам’ять 21 травня), забезпечивши її листом до Патріарха Єрусалимського Макарію. Хоча свята цариця Олена до цього часу була вже в похилому віці, вона з натхненням взялася за виконання доручення. Язичницькі капища і идольские статуї, що наповнювали Єрусалим, цариця повеліла знищити. Розшукуючи Животворящий Хрест, вона розпитувала християн та іудеїв, але довгий час її пошуки залишалися безуспішними. Нарешті, їй вказали на одного старого єврея на ім’я Іуда, який повідомив, що Хрест заритий там, де стоїть капище Венери. Капище зруйнували і, здійснивши молитву, почали копати землю. Незабаром були виявлені Труна Господня і неподалік від нього три хрести, дощечка з написом, зробленим за наказом Пілата, і чотири цвяхи, що пронизали Тіло Господа. Щоб дізнатися, на якому з трьох хрестів був розп’ятий Спаситель, Патріарх Макарій по черзі поклав хрести на небіжчика. Коли був покладений Хрест Господній, мрець ожив. Побачивши воскреслого, всі переконалися, що знайдено Животворящий Хрест. Християни, в незліченній безлічі прийшли поклонитися Святому Хресту, просили святителя Макарія підняти, спорудити Хрест, щоб всі могли, хоча здалеку, благоговійно споглядати Його. Тоді Патріарх і інші духовні особи почали високо піднімати Святий Хрест, а народ, волаючи: “Господи, помилуй”, благоговійно поклонявся Чесному Древу. Ця урочиста подія відбулася в 326 році. При набутті Животворящого Хреста здійснилося та інше диво: важко хвора жінка, при осіненні її Святим Хрестом, відразу зцілилася. Старець Іуда та інші іудеї увірували в Христа і прийняли святе Хрещення. Юда отримав ім’я Киріак і згодом був висвячений в єпископа Єрусалимського. У царювання Юліана Відступника (361 – 363) він прийняв мученицьку смерть за Христа (пам’ять священномученика Кіріака 28 жовтня). Свята цариця Олена ознаменувала місця, пов’язані з земним життям Спасителя, підставою більше 80 храмів, споруджених у Віфлеємі – місці Різдва Христового, на горі Оливній, звідки Господь вознісся на небо, в Гефсиманії, де Спаситель молився перед Своїми стражданнями і де була похована Божа Матір після успіння. До Константинополя свята Олена привезла з собою частину Животворящого Древа і цвяхи. Рівноапостольний імператор Костянтин наказав спорудити в Єрусалимі величний і великий храм на честь Воскресіння Христового, що включав у себе і Гріб Господній, і Голгофу. Храм будувався близько 10 років. Свята Олена не дожила до освячення храму; вона померла в 327 році. Храм був освячений 13 вересня 335 року. На наступний день, 14 вересня, встановлено було святкувати Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста.
У цей день згадується ще одна подія, пов’язана з Хрестом Господнім, – його повернення з Персії після 14-річного полону назад до Єрусалиму. У царювання Візантійського імператора Фоки (602 – 610) перський цар Хозрой II у війні проти греків розбив грецьке військо, розграбував Єрусалим і відвіз в полон Животворящий Хрест Господній і Святого Патріарха Захарію (609 – 633). Хрест пробув у Персії 14 років і лише за імператора Іраклія (610 – 641), який за допомогою Божою переміг Хозроя і уклав мир з сином останнього, Сіроесом, християнам була повернена їх святиня – Хрест Господній. З великим торжеством Животворящий Хрест був принесений в Єрусалим. Імператор Іраклій в царському вінці і порфіри поніс Хрест Христовий в храм Воскресіння. Поруч з царем йшов Патріарх Захарія. Біля воріт, якими сходили на Голгофу, імператор раптово зупинився і не міг рушити далі. Святий Патріарх пояснив царю, що йому перегороджує шлях Ангел Господній, бо Той, Хто ніс на Голгофу Хрест для спокутування світу від гріхів, здійснив свій Хресний шлях в неславу вигляді. Тоді Іраклій, знявши вінець і порфіру, надів простий одяг і безперешкодно вніс Хрест Христовий в храм.

В слові на Воздвиження Хреста святий Андрій Критський (пам’ять 4 липня) каже: “Хрест споруджується, і всі вірні стікаються, Хрест споруджується, і град торжествує, і народи здійснюють святкування”.